Kolín na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Kolín
Domů - Portál KolínKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Kolína, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Kultura a vzdělání > Muzea > Expozice: Kolínsko v pravěku

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Expozice: Kolínsko v pravěku

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Expozice: Kolínsko v pravěku

Schránka:
Přidej do schránky.

Základem expozice je unikátní pravěká sbírka MUDr. Františka Dvořáka, lékaře z Červených Peček a kurátora archeologické sbírky v meziválečném období, který z kolínského muzea vybudoval uznávané mimopražské archeologické pracoviště dosahující v té době značné proslulosti i v zahraničí. Archeologická expozice byla vybudována již v roce 1966 pro VII. mezinárodní kongres věd prehistorických a protohistorických V roce 1998 proběhla její kompletní rekonstrukce - byla vytvořena zcela nová textová a obrazová část, vyměněno veškeré osvětlení a expozice doplněna dalšími exponáty, modely a rekonstrukcemi a také částí věnovanou aktuálnímu výzkumu hradiště Skalka u Velimi.

Expozice provede pravěkem od dob „lovců mamutů“ až po slovanské osídlení v raném středověku. Je doplněna novou částí o v současnosti nejrozsáhlejším českém pravěkém výzkumu hradiště Skalka u Velimi. Hradiště patří do doby bronzové a jeho výzkum odhaluje postupně stopy dávné katastrofy, při které zaniklo.V přízemí nelze přehlédnout známou zásobní nádobu z mladší doby kamenné s jedním z nejstarších znázornění lidské postavy. Období pozdní doby kamenné reprezentují nálezy z výšinného sídliště Okrouhlík u Českého Brodu s řadou importů. Velkoplošná fotografie lužního lesa u Labe simuluje původní pravěké prostředí prvních zemědělců. Z doby bronzové upozorňujeme na trepanovanou lebku – doklad úspěšné operace, zoomorfní nádobku či nádobu ve tvaru boty, kamenné kadluby na výrobu bronzových předmětů a řadu dalších zajímavostí. Dvořákův unikátní objev – tzv. „knížecích pohřbů na vozech z doby železné“ v Hradeníně představuje rekonstrukce jednoho z komorových hrobů. Originály hrobových nálezů - části vozů, malované nádoby a kovové předměty uvidíte ve vitrinách, unikátní jsou rekonstruovaná jha zdobená stovkami drobných kovových ozdob.

V expozici je možné vstoupit do chaty, jaké si stavěli dávní Keltové, popřípadě i vyzkoušet prosté lože s kožešinami. Ve vitrinách lze shlédnout desítky keltských šperků a zbraní. Evropského významu je železný depot zemědělského nářadí a závěs kotle potopený v Kolíně do bažin u Labe těsně před změnou letopočtu. Z doby římské jsou vystaveny soupravy kostěného rybářského náčiní a svazku bronzových klíčů. V expozici najdete i „kostry“ doplněné tím, co jim bylo přiděleno na onen svět. Nejznámějším nálezem z Kolína je však bezesporu legendární kolínský velmožský hrob z 9. století s velkolepou výbavou, kterou zde naleznete v kopiích (originály vlastní Národní muzeum v Praze).


Adresa a kontaktní informace:
DVOŘÁKOVO MUZEUM KOLÍNSKA V PRAVĚKU
BRANDLOVA 35
KOLÍN I
280 02  KOLÍN 2

telefon:+420 321 722 988

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N50°1'37,20"; E15°12'5,40"
Zpráva pro Expozice: Kolínsko v pravěku
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku zelenou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 3615

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Kolín
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena